UK£AD RUCHU
Biern± czê¶ci± uk³adu ruchu jest szkielet cz³owieka, jest on konstrukcj± no¶n±, która stanowi rusztowanie do przyczepu miê¶ni. W naszym organi¼mie znajduje siê ok. 200 ko¶ci. Ze wzglêdu na budowê zewnêtrzn± podzielono je na kilka grup.
Pierwsz± stanowi± KO¦CI D£UGIE, których d³ugo¶æ znacznie przewy¿sza grubo¶æ i szeroko¶æ. Sk³adaj± siê one ze sztywnego trzonu( w ¶rodku którego jest jama szpikowa, która w pocz±tkowym etapie naszego ¿ycia produkuje krew, a pó¼niej wype³nia siê t³uszczem) i 2 sprê¿ystych nasad, które kostniej± wraz z zatrzymaniem wzrostu cz³owieka czyli pomiêdzy 18- 21 rokiem ¿ycia. Przyk³adem ko¶ci d³ugich s±: ko¶æ ramieniowa, udowa, ³okciowa, promieniowa, piszczelowa i strza³kowa.
Druga grupê stanowi± KO¦CI P£ASKIE, które maj± ma³± grubo¶æ. Pe³ni± one funkcje przyczepu miê¶ni i produkcji krwi przez ca³e ¿ycie, s± to np: ko¶ci czaszki, ³opatki i miednica.
Kolejnym rodzajem s± KO¦CI KRÓTKIE maj±ce jednakow± d³ugo¶æ i szeroko¶æ. Do tej grupy zalicza siê ko¶ci ¶ródstopia i nadgarstka.
Najbardziej nieregularny kszta³t maj± KO¦CI RÓ¯NOKSZTA£TNE tj. krêgi.
W¶ród po³±czeñ ko¶ci mo¿na wyrózniæ 2 rodzaje: ¶cis³e i ruchome. ¦cis³ymi po³±czeniami s± ko¶ciozrosty (czaszka, miednica) i chrz±stkozrosty(mostek i ¿ebra, spojenie ³onowe). Po³±czeniami ruchomymi sa stawy. Wyró¿niamy ich 4 rodzaje: zawiasowy (pracuj±cy w jednej p³aszczy¼nie, np. ramieniowo- ³okciowy), kulisty (umo¿liwiaj±cy ruch w wielu p³aszczyznach np. staw barkowy), obrotowy (miêdzy pierwszym, a drugim krêgiem szyjnym) i siode³kowy (kciuk).
Szkielet cz³owieka mo¿na podzieliæ na dwie czê¶ci: pierwsz± stanowi szkielet osiowy (czaszka, krêgos³up, ¿ebrai mostek), druga czê¶æ to szkielet koñczyn górnych oraz dolnych wraz z obrêczami.
W budowie czaszki cz³owieka mo¿na wyrózniæ mózgoczaszkê i trzewioczaszkê. Mózgoczaszka odpowiedzialna jest g³ównie za ochronê mózgowia, tworz± j± kosci: czo³owa (wspó³tworzy oczodo³y) , 2 ciemieniowe, 2 skroniowe (znajduj± siê w nich najwa¿niejsze elementy narz±du s³uchu i równowagi) oraz potyliczna (otwór potyliczny wielki ³±czy jamê mózgoczaszki z kana³em krêgowym krêgos³upa).
Twarzoczaszka otacza pocz±tkowe odcinki dróg pokarmowych i oddechowych, oraz chroni narz±dy zmys³ow jak np. wzroku, wêchu czy smaku. W sk³ad trzewioczaszki wchodz± dwie ko¶ci szczêkowe, dwie nosowe, 2 jarzmowe, ³zowe i klinowe. Jedynym ruchomym elementem czaszki jest ¿uchwa sk³adaj±ca siê z trzonu i dwóch ga³êzi.
Klatkê piersiow± tworz± krêgi piersiowe krêgos³upa, ³ukowato wygiête ¿ebra (przymocowane stawami do krêgos³upa i mostka) oraz mostek. Razem tworz± mocn±, ale lekka i sprê¿yst± obudowê narz±dów wewnêtrznych i stanowi± mechanizm zasysania powietrza. 7 pierwszych par ¿eber jest zro¶niêta z mostkiemi sa nazywane prawdziwymi, 3 kolejne pary to ¿ebra rzekome z³aczone ze chrz±stkami ¿eber po³ozonych wy¿ej, a 2 ostatnie pary to ¿ebra wolne, niezro¶niête.
Krêgos³up zbudowany jest z 33- 34 krêgów. Odcinek szyjny jest zbudowany z 7 krêgów, piersiowy z 12, lêd¼wiowy z 5, krzy¿owy 5, a guziczny od 3-5. Odcinek krzy¿owy i guziczny sa zro¶niête w ko¶ci- guziczn± i krzy¿ow±. Krêgos³up jest podwójnie esowaty odcinek szyjny jest wychylony do przodu (lordoza), odc. piersiowy do ty³u (kifoza) i tak kolejno. Najbardziej nietypowe s± dwa pierwsze krêki: d¼wigacz (atlas) oraz obrotnik. Pierwszy nie ma trzonu i osadzona jest na nim czaszka, drugi ma bolec. Miedzy trzonami krêgów znajduj± siê dyski (kr±¿ki miêdzykrêgowe). Przestrzeñ miêdzy trzonami krêgów, a ³ukami tworzy kana³ krêgowy chroni±cy rdzeñ krêgowy.
Obrêcz barkowa sk³ada siê z 2 ³opatek, których grzebieñ ulepsza przyczep miê¶ni, a wyrostek barkowy i kruczy tworz± panewkê dla stawu barkowego. Ko¶ci koñczyny górnej to: ramienna, przedramieniowe: ³okciowa i promieniowa oraz ko¶ci rêki: nadgarstka (2 szeregi ko¶ci), ¶ródrêcza (5 ko¶ci), palców- paliczki (2 w kciuku, 3 w pozosta³ych).
Obrêcz miednicza- tworz± j± parzyste ko¶ci: biodrowe, ³onowe, kulszowe, które zro¶niête s± w ko¶æ miedniczn±. Ka¿d± koñczynê doln± tworz± ko¶ci: udowa, podudzia (g³owna piszczelowa i strza³kowa) i stopy (nastopek, piêtowa, ¶ródstopia i palce z paliczków). W miejscu po³±czenia trzch ko¶ci miednicy znajduje siê panewka stawu biodrowego, w która wsuniêta jest g³owa masywnej ko¶ci udowej. Staw kolanowy wspó³tworzy rzepka, która ogranicza ruchy kolana. Staw skokowy wspó³tworz± ko¶ci piszczelowa i strza³kowa i ³±czy on podudzie i stopê.
Offline
Uk³ad miê¶niowy jest czynn± czê¶ci± uk³adu ruchu i sk³ada siê z ponad 450 miê¶ni, ktore przeciêtnie stanowi± 40% masy naszego cia³a. Typowy miêsieñ zbudowany jest z brzu¶æca i ¶ciêgien. Omiêsna obudowuje miêsieñ i utrzymuje go w kszta³cie, a tak¿e chroni z zewn±trz. Brzusiec jest skupieniem w³ókien miê¶niowych, ma czerwone zabarwienie z powodu czerwonego barwnika mioglobiny. Zbudowane z tkanki ³±cznej w³óknistej ¶ciêgna umo¿liwiaj± silne przymocowanie miê¶nia do ko¶ci. Miêsnie maj± zdolno¶æ do aktywnego kurczenia siê, ale ich rozkurcz jest aktem biernym. Rozkurcz umo¿liwiaj± miê¶nie dzia³aj±ce antagonistycznie. Mo¿emy wyró¿niæ dwie grupy czynno¶ciowe miê¶ni: zginacze i prostowniki. Miê¶nie wykonuj±ce tê sam± czynno¶æ nazywamy synergistycznymi np. miêdzy¿ebrowe, czy tu³owia. Miê¶nie z brzu¶ccem to inaczej miê¶nie wrzecionowate, mog± mieæ jedn± g³owê, dwie, trzy, albo cztery.
Miê¶nie proste to np. miêsieñ brzucha. ¯ucia to m.in. ¿wacz unosz±cy ¿uchwê do przodu i miêsieñ skroniowy cofaj±cy j±. Miê¶nie oddechowe to miêdzy¿ebrowe, czy przepona. Miê¶nie mimiczne powoduj±, ¿e mamy rozpoznawalny wyraz twarzy (okrê¿ny oka, okrê¿ny ust). Miêsieñ mostkowo- obojczykowo- sutkowy utrzymuje g³owê. Do miê¶ni tu³owia zaliczamy miêsieñ piersiowy wiêkszy, miêdzy¿ebrowe zewnêtrzne, prosty brzucha, najszerszy grzebietu. W ruchach koñczyny górnej wa¿n± rolê odgrywa miêsieñ naramienny-podnosz±cy ramiê do góry i biceps- miêsiêñ dwug³owy ramienia. Miêsieñ czworog³owy uda zgina udo w stawie biodrowym i prostuje w stawie kolanowym. Miêsieñ brzuchaty ³ydki bierze udzia³ w zginaniu kolana i stopy.
Miê¶nie poprzecznie pr±¿kowane skracaj± siê przez skurcz miofibryli, kiedy filamenty aktynowe wchodz± pod filamenty miozynowe. ¯ród³em energii do tego potrzebnej jest hydroliza ATP do ATD. ATP dzia³± krótkotrwa³o wiêc do utrzymania skurczu potrzebny jest zmodyfikowny aminokwas- fosfokreatyna, która odtwarza ATP przez kilka sekund. Jednocze¶nie zostaje uruchomiony proces utleniania glukozy w miê¶niach. Najpierw beztlenowo do pirogronianu i potem tlenowo do CO2i H2O. Ten zapaz energii starcza na ¶rednio kilkana¶cie minut biegu. Przy wiêkszym wysi³ku organizm siêga do glikogenu, który z wod± tworzy glukozê i do t³uszczów. Kiedy miê¶niom brakuje tlenu, szcególnie u osób o s³abej kondyncji, nie mog± spalaæ glukozy lub kw. t³uszczowych. Rozk³adaj± wtedy beztlenowo glukozê do pirogronianu i dalej do kwasu mlekowego.
Offline