UKŁAD WYDALNICZY- odpowiada za utrzymanie równowagi wodno- mineralnej i wydalanie.
Wydalanie- usuwanie produktów silnie toksycznych i wody, produktów przemiany aminokwasów- kwasów nukleinowych i zawierających azot. Obniżanie ciśnienia krwi.
Układ wydalniczy człowieka składa się z nerek oraz dróg wyprowadzających mocz. Nerki są parzystym organem, a drogi odprowadzające mocz to: moczowody, pęcherz moczowy i cewka moczowa.
Układ wydalniczy jest powiązany rozwojowo i anatomicznie z układem rozrodczym, dlatego niekiedy analizowane są wspólnie jako układ moczowo- płciowy.
Nerki- przypominają kształtem powiększone ziarno fasoli. Położone są od strony grzebietowej, poniżej żeber. Nerki są mocno ukrwione: tętnica nerkowa doprowadza krew do oczyszczenia, a żyła nerkowa odprowadza dwutlenek węgla. Z każdej nerki odchodzi też pojedyńczy moczowód. Do górnej powierzchni nerek przylegają gruczoły nadnerczowe.
Miąższ nerki składa się z jaśniejszej kory nerki i ciemniejszego rdzenia nerki, który tworzą piramidy nerkowe. W wierzchołku każdej piramidy znajdują się ujścia przewodów wyprowadzających mocz przez kielichy nerkowe do lejkowatek miedniczki nerkowej. Z miedniczki mocz przepływa do moczowodu i dalej do pęcherza moczowego. Pęcherz moczowy jest nieparzystym narządem- zbiornikiem moczu. mocz jest usuwany na zewnątzr przez cewkę moczową.
Podstawową jednostką budulcową i funkcjonalaną nerki jest nefron zbudowany z torebki Bowmana oraz długiego kanalika nerkowego. Kanalik nerkowy tworzony jest przez nabłonek jednowarstwowy sześcienny, ktorego komórki lepiej transportują jony i słabo przepuszczają mocznik. Proste odcinki kanalika tworza tzw. pętlę nefronu składającą się z dwóch ramion biegnących w różnych kierunkach. Wszystkie odc. oplecione są drobnymi naczyniami krwionośnymi. Kanaliki nefronów uchodza do przewodów zbiorczych.
W nerce mocznik i kwas moczowy (produkty przemiany biłakowej) z wątroby jest odfiltrowany i wydalony. Powinno być wydalone 1,5- 2 litra moczu na dobę, za mało świadczy o zatruciu kwasem moczowym, a za dużo o moczówce prostej.
W ciągu godz. jest odfiltrowane 60 litrów krwi. Kiedy jest uszkodzony rdzeń kręgowy poniżej klatki piersiowej mocz jest wydalany niewolicjonalnie.
Powstawanie moczu: Krew wpływa tętniczką doprowadzającą do sieci dziwnej w torebce Bowmana. Różnica przekrojów tętniczek powoduje większe ciśnienie krwi, pod wpływem którego mocz pierwotny jest wypychany do torebki Bowmana. Mocz pierwotny ma skład podobny do osocza ale bez białek, składa się z cukróé, kwasów, soli mineralnych, wody, aminokwasów, barwników i leków. Torebka Bowmana jest zaś kształtu kielichowatego, zbudowana z nabłonka jednowarstwowego płaskiego, zatrzymują się w niej białka oraz krwinki. Z przepływającego przez kanalik proksymalny moczu jest resorpowana woda, jony sodu, potasu, aminokwasy oraz glukoza. Następnie mocz wpływa do pętli Henlego gdzie zachodzi resorpcja pozostałych składników głównie jonów. W kanaliku dystalnym , który wydłuża czas i odległość przechodzenia moczu przez nerkę zachodzić też może resorpcja nadobowiązkowa głównie wody. Mocz ostateczny płynie do kanalików zbiorczych trafiając najpierw do kielicha nerkowego, następnie do miedniczki nerkowej i do moczowodów.
Mocz jest płynem ustrojowym, którego właściwości wskazują na stan zdrowia pacjenta.
-przeziębienie jest przyczyną stanów zapalnych nerek i pęcherza moczowego,
-cukromocz-> cukrzyca
-białkomocz-> stan zapalny nerek
-ciała ketonowe-> cukrzyca
-brązowa barwa moczu-> problemy z wątrobą, woreczkiem żółciowym, żółtaczka
-kamienie nerkowe, piasek-> kamica nerkowa, zablokowanie przewodów, uszkodzenia zapalne
-moczówka prosta- na tle hormonów watoprepsyny, nadmierne wydalanie moczu
Szkodzą nerkom: sól, mało napojów, grypa, wirusy.
Offline
Basia masz u mnie duużą czekoladę :-) napisz tylko czy lubisz z orzechami e
Offline
Układ krążenia odpowiada za transport gazów oddechowych, produktów trawienia przez krew i limfę. Obronia on tez nasz organizm przezd chorobami i utrzymuje stałą temperaturę ciała.
Łączna długość naczyń krionośnych wynosi ok. 100 tys km i przepływa przez nie 5 l wody.
Układ krwionośny tworzy , naczynia krwionośne: żyły, tętnice i naczynia włosowate.
Układ limfatyczny pełni pomocniczą rolę układu krwionośnego.
Serce położone jest w śródpiersiu za mostkiem, lekko koniuszkowo przesunięte w lewo, kształtem i wielkością przypomina dłoń zaciśnięta w pięść. Znajduje się w worku osierdziowym, który otacza i chroni je. Całość oplata sieć naczyń wieńcowych. Posiada 2 przedsionki (u góry) i 2 komory (u dołu). Przez środek przebiegają przegroda serca (międzyprzedsionkowa i między komorowa), między prawą komorą i przedsionkiem występuje zastawka trójdzielna, a pomiędzy lewą komorą i przedsionkiem zastawka dwudzielna. Zastawki trzymają mięśnie i więzadła, a działają one tylko w jedną stronę. Na granicy obu komór znajdują się półksiężycowe zastawki. Ściany serca są trójskładnikowe: od zewn.- nasierdzie (łącznotkankowe), w środku- śródsierdzie (mięśniówka z mięśni poprzecznie prążkowanych), a wewn- wsierdzie (cienki nabłonek leżący na łącznotkankowej błonie, do której wnikają zakończenia nerwowe i naczynia włosowate).
Naczynia krwionośne różnią się między sobą. Tętnice odprowadzają krew z serca, jego skurcze podnoszą ciśnieie krwi, dlatego tętnice mają grubą mięśniówkę i sprężyste ściany. Zbudowane są z błony zewnętrznej, warstwy mięśnioweji śródbłonka. W żyłach zwyke występują zastawki uniemożliwiające cofanie się krwi i krew płynie w nich pod niewielkim ciśnieniem więc mają cieńszą mięśniówkę i mniej włókien sprężystych w warstwie zewnętrznej.
W większości wypadków krew przepływa wg takiego schematu:
tętnice->tętniczki->naczynia włosowate->żyłki-> żyły
tak ułożone naczynia krwionośne wymieniają tlen i CO2 między tkankami
Sieć dziwna filtruje mocznik w nerkach:
tętniczka doprowadzająca->sieć naczyń włosowatych->tętniczka odprowadzająca
Innym przykładem może być sieć wrotna, która reguluje stan cukru, mleczka pokarmowego:
jelito->żyła wrotna->naczynia włosowate wątroby->żyła wątrobowa
W układzie krwionośnym człowieka wyrózniono dwa obiegi krwi. Obieg mały przebiega przez płuca, a duży przez całe ciało człowieka. Mały obieg: Krew z przedsionka prawego przepływa do komory prawej i tętnicą płucną (odtlenowana) do płuc, tam przez sieć nacyń włosowatych zachodzi wymiana gazowa. Następnie tętniczki przechodzą w dwie żyły płucne, które wlewają krew do lewego przedsionka. Duży obieg: z komory lewej wychodzi aorta, która zatacza łuk w lewo, płynie tętnicami, rozgałęzia się na naczynia włosowate, które dochodzą do wszystkich częsci ciała, później płynie żylami, z których trafia do żył głównych i odtlenowana wraca do prawego przedsionka. (Żyły dochodzą z przedsionków, tętnice wychodzą z komór).
Serce wykonuje samoistne, rytmiczne skurcze dzięki układowi przewodzącemu. Zbudowany on jest ze specjalnie zmodyfikowanych włókien mięśniowych. Rozrusznikiem jest węzeł zatokowo- przedsionkowy, który wytwarza impulsy pobudzające do działania przedsionki. Węzeł przedsionkowo-komorowy opóźnia impulsy, aby skurcz przedsionka został zakończony, nim nastąpi skurcz komory. Skurcz przedsionków trwa 0,15 sek, a skurcz komór 0,30 sek następnie nastepuje 0,45 sek pauza. Podczas pauzy jest w rozkurczu, a jamy serca wolno napełniają się krwią napływającą z żył, zastawki półksięzycowate są zamknięte, a ciśnienie krwi jest niskie. Pod koniec pauzy we włóknach węzła zatokowo- przedsionkowego powstają impulsy skurczowe, które rozprzestrzeniają się po całym sercu. Najpierw pobudzają do skurczu oba przedsionki. Kurczące się przedsionki wtłaczają krew do komór, zastawki półksiężycowate pozostają zamknięte. Kiedy impulsy docierają do komór inicjują ich skurcz. Powoduje to najpierw zamknięcie zastawek przedsionkowo- komorowych, słyszane jako pierwszy ton serca. Kiedy wartość ciśnienia krwi w komorach przekroczy wartość ciśnienia krwi w tętnicach otwierają się zastawki półksięzycowate i krew zostaje wtłoczona do tętnic. Chwilę później komory wiotczeją i ciśnienie wewnątrz nich się zmniejsza. Gdy jego ciśnienie spadnie poniżej ciśnienia krwi w tętnicach zamykają się zastawki półksiężycowate- drugi ton serca. Tetno jest to przenoszenie fali uderzeniowej na tętnicę. Kiedy odpoczywamy tłoczy około 5l krwi w ciągu 1 min dlatego tętno wynosi ok 72 uderzeń na minutę. Podczas wysiłju potrzebujemy więcej tlenu tętno i ciśnienie krwi wzrasta.
c.d.n.
Offline
Transport gazów oddechowych:
W małym obiegu krew przepływająca przez naczynia włosowate płuc ulega utlenowaniu. Najpierw tlen z pęcherzyka płucnego zostaje przetransportowany do erytrocytów. W erytrocycie hemoglobina przyłącza i transportuje tlen do naczyń włosowatych płuc. Z naczyń włosowatych płuc przedostaje się do naczyń włosowatych dużego obiegu jest jasna, utlenowana i uboga w CO2. Następnie udaje się do wszystkich komórek ciała gdzie zostaje oddany tlen i hemoglobina jest wolna. Odtlenowana krew płynie do pęcherzyka płucnego, a przy wydechu CO2 jest wypuszczany na zewnątrz. Tylko 20% CO2 jest transportowane przez białkową część erytrocytów, reszta w osoczu jako kwas węglowy.
Różnica stężeń (ciśnień) tlenu, CO2: w pęcherzykachjest większe ciśnienie dlatego tlen wnika do erytrocytów, w erytrocytach jest większe ciśnienie dlatego tlen wnika do komórek ciała. W tkankach jest więcej CO2 dlatego wnika do krwi, W krwi jest więcej dlatego wnika do pęcherzyków.
Każdy organizm ma wrodzonż zdolność krzepliwości krwi, oprócz osób chorych na hemofilię.
Gdy dojdzie do przerwania ciągłości naczyń krwionośnych, zmienia się też homeostaza krwi przez kontakt z tlenem. Białka zostają uwalniane z uszkodzonych płytek krwi oraz osocza i aktywują się w kontakcie z rozerwanymi ścianami naczynia. Oddziaływują one na ezym osocza- protrombinę, który przechodzi w formę aktywną- trombinę. Dodatkowo witamina K pobudza ciąg przemian. Trombina zmienia rozpuszczalny w osoczu fibrynogen w postać nierozpuszczalną- fibrynę (włóknik). Włókienka fibryny tworzą splot zalepiający uszkodzone miejsce. W ich oczkach wpadają ciała stałe z krwi np. płytki krwi i erytrocyty. Tworzy się strup, który w późniejszym etapie rozpuszczają enzymy i zostaje on odcięty od naczynia.
W błonach komórkowych krwinek czerwonych znajdują się białka określające grupy krwi, a także warunkujące obecność czynnika Rh. Grupę 0 mają ludzie, którzy nie posiadają żadnego z białek ale posiadają przeciwciała anty-A i anty-B, osoby o tej grupie są zazwyczaj uniwersalnym dawcą. W osoczu osób z grupą A występują przeciwciała anty- B. We krwi osób z grupą B występują przeciwciała anty-A. We krwi osób z grupą krwi AB nie ma takich przeciwciał, więc teoretycznie może być uniwersalnym biorcą.
Nazwa czynnik Rh wzięła się od małpy Maccacus Rhesus o której pierwszy raz go wykryto. Dodatni odczyn Rh+ ma ok 85% rasy białej, pozostałe osoby nie mają takich białek czyli posiadają ujemny odczyn Rh-. Może on spowodować konflikt serologiczny między matką, a płodem.
c.d.n. :D
Offline
Układ limfatyczny znajduje się tam, gdzie nie docierają naczynia krwionośne. Tworzy go rozbudowana sieć naczyń limfatycznych wypełnionych limfą (chłonką) oraz tkanka chłonna zawierająca liczne limfocyty. Tkanka chłonna tworzy niewielkie skupienia tzw. grudki (np. w ścianie przewodu pokarmowego), większe węzły chłonne, współtworzy migdałki podniebienne, grasicę i śledzionę. Chłonka pochłania obce ciała, krąży w układzie limfatycznym i zaczyna się w końcowych częściach organizmu (układ otwarty). Ostatecznie zawartość chłonki trafia do żył podobojczykowych. Limfa zbiera przesącz z komórek ciała (to co się wydostanie z naczyń krwionośnych) aby płyny międzykomórkowe nie produkowały opuchlizny- układ limfatyczny reguluje. Węzły chłonne zatrzymują jak filtr substancje, które zostały zniszczone przez limfocyty. W gruczole grasicy dojrzewają limfocyty i się specjalizują. W śledzionie natomiast jest cmentarzysko krwi, rozpada się ona tam na żółty barwnik, żelazo jest odzyskiwane, a białko niszczone.
Powstawanie limfy: z naczyń krwionośnych krwinki białe wydostają się na zewnatrz. Dostają się do naczyń limfatycznych i pożerają stare, zniszczone komórki.
System odpornościowy
Białych ciałek jest od 6-8 tys. i to one odgrywają tutaj główną rolę. Obce chorobotwórcze ciała zwane są patogenami, dostają się one do naszego ciała przez skórę, drogi oddechowe, pokarmowe, moczopłciowe, czy na skutek zranień. Obronność dzielimy na wrodzoną nieswoistą (nie skierowana przeciwko konkretnemu antygenowi) i nabytą swoistą (skierowaną przeciw konkretnemu antygenowi). Najpierw omówię wrodzoną nieswoistą. Jednym z jej elementów są limfocyty które fagocytują, czyli oblewają swoim ciałem bakterie itp. i je pożerają. Również skóra i nabłonki poprzez swoją ciągłość zapobiegają wchłonięciu patogenów. Także pot i zawarta w nim sól i kwas mlekowy mają działanie bakteriobójcze. Łój tworzony przez kwasy tłuszczowe natłuszcza i chroni przed uszkodzeniami skórę i włosy. Poprzez kaszel, kichanie pozbywamy się bakterii. Wymioty bronią przed zatruciem. Biegunka płuka jelita z trucizn, łzy i ślina (zawarty w nich lizozyl) uszkadzają bakterie. Obronność nabyta swoista dzieli się na czynną wytworzoną i bierną. Czynna to wytwarzanie przeciwciał po chorobie, czy w szczepieniu podanie obumarłych lub osłabionych przeciwciał. Jest ona długotrwała. Przykładami biernej to podawanie gotowych przeciwciał przez łożysko matki, z mlekiem, czy z surowicy.
Offline
Limfocyty B są odpowiedzialne za odpowiedź odpornościową humoralną, tzn. produkują przeciwciała niszczące antygeny. Powstają w czerwonym szpiku kostnym i w odróżnieniu od limfocytów T nigdy nie przechodzą przez grasicę. Grasicozależne są natomiast Limfocyty T, które niszczą komórki obce dla organizmu. Powstają w czerwonym szpiku kostnym, po czym wędrują do grasicy, gdzie ulegają namnożeniu. Z grasicy przemieszczają się one do narządów limfatycznych oraz do krwi. Limfocyty Th pełnią funkcje związane z pobudzaniem limfocytów B. Plazmocyty są komórkami układu immunologicznego, których funkcją jest produkcja i wydzielanie przeciwciał, Komórki plazmatyczne powstają w wyniku pobudzenia limfocytów B i są jedynymi komórkami zdolnymi do produkcji przeciwciał. Monocyty to grupa leukocytów, dojrzałe monocyty nazywa się makrofagami. Są to komórki żerne, które oczyszczają krew ze skrawków obumarłych tkanek oraz bakterii.
AIDS wywołany jest przez wirus HIV. Atakuje on głównie limfocyty Th. Jest on kulisty i otoczony otoczką lipidową. Lipidy oraz białka otoczki są pożyczone od komórek gospodarza, a których się namnażały, więc komórki odpornościowe nie dostrzegają antygenów, czyli białek wirusa. Pod osłonką znajduje się płaszcz białkowy czyli kapsyd kryjący materiał genetyczny wirusa. HIV prowadzi do zniszczenia części limfocytów w tym makrofagi. DNA wirusa przemieszcza się do jądra komórkowego gospodarza. Ponieważ komórka gospodarza nie odróżnia DNA obcego od własnego zaczyna produkowac białka wirusowe. Walczący układ odpornościowy zbiegiem czasu słabnie bo musi zwalczać sam siebie. W pewnym momencie zaczyna brakować komórek pamięci (rodzaj limfocytów B) i limfocytów Th
THE ENDDDDDDDDDDDDDDDD uff...
Offline
Basiaaa :-* Jesteś poprostu WIELKAA!! Dziękuję w imieniu swoim i moim i ogolnie w imieniu Zuzki też dziękuję e
Offline
otworzyłem ten temat, a tu układa wydalniczy.., no nic, wie ktoś czy "wiekowa" Ewa zrobi jutro spr? i z czego byłby ten spr?
Offline